Abstynent wtórny

Abstynentem wtórnym nazywamy osobę, która powstrzymała się od dalszego spożywania napojów alkoholowych.

Abstynenci wtórni są znacznie liczniejszą grupą abstynencką od abstynentów pierwotnych, co wcale nie powinno dziwić, bo w końcu kiedyś byli pijącymi. Podobnie jak w przypadku abstynentów pierwotnych, wtórni także potrzebowali w swym życiu impulsu, który spowodował, że przestali pić. Wiedzą jak smakuje alkohol, wiedzą jak on działa na nich samych, to też najczęściej takim impulsem będzie po prostu uświadomienie sobie, że picie alkoholu nie przynosi żadnych pozytywnych korzyści. Inna grupa przestała pić, bo jej napoje alkoholowe nie smakują. Naprawdę powodów też jest mnóstwo i nie sposób ich tutaj wszystkich wymienić, dlatego zostawiłem te dwa najpopularniejsze.

Dodatkowo abstynenci wtórni, zwykle są bardziej liberalni w stosunku do alkoholu i pijących, od abstynentów pierwotnych. W zasadzie w tej grupie ciężko spotkać takich, którzy unikają imprez, nawet alkoholowych. Na imprezach alkoholowych po pr ostu nie piją, temat do dyskusji z pijącymi znika błyskawicznie po wyjaśnieniu, że ,,ja kiedyś piłem i mnie to nie smakuje'' lub tym podobnych stwierdzeniach. Takimi ,,asami z rękawa'' nie dysponują oczywiście abstynenci pierwotni, co w oczywisty sposób automatycznie stawia ich w pozycji jakichś dziwaków, zwłaszcza, gdy grupa w której się obracają jest nietolerancyjna i podejrzliwa.

Wśród abstynentów wtórnych często można się natknąć na ludzi, którzy mieli największe problemy z alkoholem - alkoholików. Tak, alkoholik, który powstrzymał się od dalszego spożywania alkoholu to też jest abstynent wtórny. Tacy abstynenci mają także większe poważanie społeczne. Pili i przestali, w wypadku alkoholików to ma jeszcze większe znaczenie. Do tego naprawdę trzeba mieć silną wolę, aby dać sobie spokój z alkoholem po obcowaniu z nim. Tak, tak - abstynencja wtórna to jest naprawdę wyczyn i trzeba go doceniać w dzisiejszym świecie.

W grupie orędowników społecznych, którzy uświadamiają ludzi o negatywnych skutkach spożywania alkoholu, właśnie abstynenci wtórni są najbardziej wartościowi, bo oni spożywali i mogą dawać innym swoje życie za przykład, a takie ,,z życia wzięte'' przykłady najlepiej trafiają do innych. To też najczęściej właśnie ta grupa abstynentów agituje na akcjach propagowania trzeźwości i innych imprezach antyalkoholowych, jeśli takowe gdzieś są. Zresztą, większość klubów abstynenckich zrzesza właśnie abstynentów wtórnych i zwykle to oni najczęściej takie kluby zakładają.

Na koniec zapraszam na forum abstynentów wtórnych do dyskusji.

Komentarze do artykułu

Chrzanów