Przydatne wykorzystanie alkoholu

Odkażanie ran. Jak wiadomo, można do takich celów właśnie stosować alkohol. Konkretnie mówię tu głównie o spirytusie salicylowym, no ale, jeśli pod ręką nie mamy salicylowego, to w ostateczności można użyć wszystkim dobrze znanego spirytusu rektyfikowanego. Są to bardzo dobre środki odkażające, jednak osobiście polecam wodę utlenioną. Jeżeli jednak nie mamy wody utlenionej (lub innego specyfiku do takiego właśnie zastosowania), to będziemy musieli właśnie użyć alkoholu.

Jak wspomniałem alkohol jest bardzo dobrym środkiem odkażającym, jednak i tutaj nie ma róży bez kolców. Przyłożenie nasączonej alkoholem waty, gazy czy innego opatrunku do rany, jest dosyć nieprzyjemnym uczuciem, powiedziałbym, że wręcz należy zacisnąć zęby, bo będzie bardzo szczypało na samym początku. Należy jednak pamiętać, że lepsze szczypanie od niebezpieczeństwa zakażenia rany, dlatego jeśli pod ręką brak innych środków - używajcie alkoholu do odkażania ran.

Ogólne właściwości odkażające. Dzięki tym właściwościom, alkohol sprawdzi się również tam, gdzie potrzeba coś zdezynfekować. Ale na dłuższą metę nie polecam go jako zamiennika Domestosu - jest zbyt drogi na takie zabawy. :-)

Właściwości czyszczące. Tutaj nasz bohater świetnie się sprawdza jako mechaniczna sprzątaczka dzięki temu, że potrafi rozpuszczać tłuszcze. Tutaj zakres zastosować również jest bardzo szeroki - od mycia okien do garów, ale co do ostatniego to nie polecam, chyba, że w przypadku totalnej ostateczności.

Rozgrzewanie zewnętrzne. Chodzi tutaj o to, że alkohol ma właściwości rozgrzewające, ale w stosowaniu zewnętrznym (żeby nie było, nie piszę tu o rozgrzewce przez wypicie). Najczęściej do takiego zastosowania (smarowanie) stosuje się spirytus kamforowy. Ale podobnie jak wcześniej - można stosować zarówno salicylowy jak i rektyfikowany. Oczywiście są lepsze do tego celu rzeczy - typu maści i olejki, ale alkohol jak zawsze służy nam pomocą, jeśli takich rzeczy nie posiadamy. Uwaga tam z tym smarowaniem - posmarowanie otwartej rany może grozić uszczypaniem (wspomniałem o tym wcześniej).

Spotkałem się z ludźmi, którzy alkohol stosują w celach rozgrzania wnętrza ucha (np. przy bólach), nie wiem jaka jest tego skuteczność, nie wiem co na to lekarze - tylko chciałem napomnieć, że niektórzy tak robią i to polecają.

I jedna z lepszych ciekawostek, bo oto alkohol może być alternatywą dla benzyny!. Zapraszam do lektury.

Komentarze do artykułu

Chrzanów